Παρουσίαση του συνδυασμού «Ελπίδα για την Δυτική Ελλάδα» στην Πάτρα

  • Δημοσιεύτηκε: 17 Οκτώβριος 2010

    Η επίσημη παρουσίαση του συνδυασμού «Ελπίδα για την Δυτική Ελλάδα», με υποψήφιο Περιφερειάρχη τον Αλέξανδρο Χρυσανθακόπουλο, πραγματοποιήθηκε σε Πάτρα, Αγρίνιο και Πύργο, με την ταυτόχρονη ανακοίνωση των τριών υποψηφίων αντιπεριφερειαρχών, καθώς και ολόκληρου του ψηφοδελτίου νίκης.

    Ο εκπρόσωπος Τύπου του Συνδυασμού, δημοσιογράφος Παναγιώτης Ρηγόπουλος, επισήμανε ιδιαίτερα το γεγονός ότι ο Συνδυασμός κατεβαίνει με δύο γυναίκες υποψήφιες αντιπεριφερειάρχες, όταν το 50% των υποψηφίων συμβούλων του Συνδυασμού στο Νομό Αχαΐας είναι γυναίκες και συνολικά ο αριθμός των γυναικών στο ψηφοδέλτιο «Ελπίδα για την Δυτική Ελλάδα» για τις θέσεις των υπ. Περιφερειακών Συμβούλων, ανέρχεται στο εντυπωσιακό ποσοστό του 40%.

    Αναλυτικά, οι τρεις υποψήφιοι Αντιπεριφερειάρχες του Συνδυασμού «Ελπίδα για την Δυτική Ελλάδα» είναι στην Αχαΐα η Γεωργία Ντάτσικα (απόστρατη αστυνομικός, πρώην νομαρχιακή σύμβουλος), στην Αιτωλοακαρνανία ο Κωνσταντίνος Γκέκας (δασολόγος-δασοπόνος, πρώην αναπληρωτής Νομάρχης Αιτωλοακαρνανίας) και στην Ηλεία η Φωτεινή Παπαλάμπρου (επικοινωνιολόγος - απόφοιτος Πολιτικών Επιστημών).

    Για μια ακόμα φορά τονίστηκε στους εκπροσώπους του Τύπου, ότι αποκλειστική επιδίωξη του Αλέξανδρου Χρυσανθακόπουλου είναι η είσοδος της «Ελπίδας για την Δυτική Ελλάδα» στον δεύτερο γύρο των Περιφερειακών εκλογών και η τελική αναμέτρηση με τον υποψήφιο του ΠΑΣΟΚ, Απόστολο Κατσιφάρα, με στόχο την μεγάλη νίκη. Όπως σημειώθηκε χαρακτηριστικά «δεν εξαντλούνται οι φιλοδοξίες μας με την καταγραφή ενός θεαματικά υψηλού ποσοστού σε αυτές τις εκλογές, αλλά στοχεύουμε αρχικά στην ήττα του υποψηφίου της Ν.Δ. κατά τον πρώτο γύρο και στην συσπείρωση όλων των δυσαρεστημένων πολιτών γύρω από τον Αλέξανδρο Χρυσανθακόπουλο την δεύτερη Κυριακή, για την μεγάλη ανατροπή απέναντι στον κ. Κατσιφάρα».

    Επίσης, ο εκπρόσωπος Τύπου υπογράμμισε ότι ο Συνδυασμός «Ελπίδα για την Δυτική Ελλάδα» είναι πολυσυλλεκτικός, με υποψηφίους προερχόμενους από όλα τα κόμματα, καθώς και με ανεξάρτητους, για να προσθέσει: «Η αποχή από την κάλπη είναι συνενοχή. Ζητάμε από όλους τους πολίτες, με την ψήφο τους να τιμωρήσουν τους δύο συνδιαχειριστές της εξουσίας, οι οποίοι με τις καταστροφικές πολιτικές τους έχουν καταντήσει την Περιφέρειά Δυτικής Ελλάδας, την φτωχότερη όλης της χώρας. Η ψήφος στον Αλέξανδρο Χρυσανθακόπουλο σημαίνει κωδικός αντίστασης και παράλληλα προοπτική ελπίδας για την Περιφέρεια!»

    Αναλυτικά, το ψηφοδέλτιο «Ελπίδα για την Δυτική Ελλάδα» για τους τρεις Νομούς είναι το ακόλουθο:

    Νομός Αχαΐας

    υποψήφια αντιπεριφειάρχης

    Ντάτσικα Γεωργία

    υποψήφιοι σύμβουλοι

    1. Βαβάτσικου Κατερίνα (ιδιωτική υπάλληλος)
    2. Βασιλάκης Ιωάννης (ιατρός ακτινολόγος)
    3. Βένδρας Γεώργιος (φυσικός-φοροτεχνικός)
    4. Γιαννή Μαρία (ιδιωτική υπάλληλος)
    5. Γιαννόπουλος Άρης (ελεύθερος επαγγελματίας)
    6. Δημητριάδης Κωνσταντίνος (ιατρικός επισκέπτης)
    7. Ηλιοπούλου Αθηνά (νοσηλεύτρια)
    8. Κατσιαμέτης Δημήτριος (αγρότης)
    9. Πάλλα- Καπετανάκη Μαρία (συνταξιούχος μαία)
    10. Κολλιόπουλος Νικόλαος (χειρουργός γυναικολόγος, μαιευτήρας)
    11. Κούτρα Σπυριδούλα (αισθητικός)
    12. Κλήρης Σάκης (πρόεδρος Συλλόγου Κομμωτών Πάτρας)
    13. Λειβαδά Άντα (υπάλληλος ΠΠΓΝΠ, συνδικαλίστρια)
    14. Λευτάκη Μαρία (μαθηματικός, επίκουρη Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Πατρών)
    15. Μητρογιάννη Αθανασία (ιδιωτική υπάλληλος)
    16. Μιχαλόπουλος Ανδρέας (υπάλληλος ΟΣΕ)
    17. Μπαλωμένου Βίκυ (κομμώτρια, αισθητικός)
    18. Οικονόμου Ελένη (ιατρός εργασίας)
    19. Παπαδόπουλος Νικόλαος (επιχειρηματίας)
    20. Παπαβασιλείου Σωτήριος (επιχειρηματίας)
    21. Παπαναγιώτου Ελευθέριος (συνταξιούχος Υγειονομικού)
    22. Σγούρδος Νικόλαος (συνταξιούχος ΤΕΒΕ)
    23. Σονικιάν Στέργιος (ιδιωτική υπάλληλος)
    24. Τάλαγκας Άγγελος (υπάλληλος ΓΝΠ «Άγιος Ανδρέας»)
    25. Τετζερά Μπέτυ (νοσηλεύτρια)
    26. Τσάκωνας Νικόλαος (απόστρατος Αεροπορίας, χειριστής ελικοπτέρων)
    27. Τσάμης Σωτήριος (ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος ΔΣ Συνδέσμου Φιλάθλων Παναχαϊκής)
    28. Φασουλή Βούλα (ασφαλιστικός σύμβουλος)
    29. Φιλιπποπούλου Ντίνα (καθηγήτρια Αγγλικών)
    30. Χαϊκάλη Ολυμπία (ιχθυέμπορος)
    31. Χαλκιόπουλος Δημήτριος (ηλεκτροσυγκολλητής)
    32. Χατζηευστρατίου Ειρήνη

    Νομός Ηλείας

    υποψήφια αντιπεριφερειάρχης

    Παπαλάμπρου Φωτεινή

    υποψήφιοι σύμβουλοι

    1. Βασιλικόπουλος Γεώργιος (ελεύθερος επαγγελματίας)
    2. Γιαννόπουλος Γεώργιος (έμπορος αυτοκινήτων, διαδικτυακό marketing)
    3. Γκούβερος Γεώργιος (έμπορος χαρτικών)
    4. Δήμα Παναγιώτα (λογίστρια)
    5. Θεοδωροπούλου Αριστέα (εμπορική επικοινωνία marketing-manager)
    6. Καρασούλας Διαμαντής (φοιτητής επί πτυχίω Ανωτέρας Εκκλησιαστικής Σχολής Αθηνών)
    7. Καρναρής Νικόλαος (συνταξιούχος πυροσβέστης)
    8. Κατσιγιάννη Κονδυλία (λογίστρια)
    9. Κολοτσούκας Κωνσταντίνος (πρωταθλητής Στίβου, ιδιωτικός υπάλληλος)
    10. Λαμπρόπουλος Κωνσταντίνος (θεολόγος)
    11. Λαζανάς Παναγιώτης (οινοποιός, ιδιοκτήτης οινοποιείου)
    12. Λουρίδας Παναγιώτης (αγρότης, επιχειρηματίας)
    13. Μαστοροπούλου Μαρία (ιδιωτική υπάλληλος)
    14. Παναγόπουλος Χρήστος (αγρότης)
    15. Πέππα Καλλιρρόη (υπάλληλος δικτυακού marketing)
    16. Ρήγα Ιουλία (ιδιωτική υπάλληλος)
    17. Τσομπακόπουλος Παναγιώτης (επιχειρηματίας, αρτοποιός)

    Νομός Αιτωλοακαρνανίας

    υποψήφιος αντιπεριφερειάρχης

    Γκέκας Κωνσταντίνος

    υποψήφιοι σύμβουλοι

    1. Αγγέλη Δήμητρα (ιδιωτική υπάλληλος)
    2. Γκουβάτσος Νικόλαος (ταξίαρχος ε.α.)
    3. Ζήσης Δημήτριος (εργολάβος οικοδομών)
    4. Κάκκος Αθανάσιος (αυτοκινητιστής, πρόεδρος ιδιοκτητών φορτηγών αυτοκινήτων Νοτίου Ελλάδος)
    5. Καλαμπαλίκη Αικατερίνη (ιδιωτική υπάλληλος)
    6. Καλαμπαλίκης Δημήτριος (μέλος συλλόγου ατόμων με αναπηρία «Ελπίδα»)
    7. Καλλιμάνης Δημήτριος (υπάλληλος ΚΕΚΥΚΑΜΕΑ)
    8. Καραγιάννης Γεώργιος (συνταξιούχος Πυροσβεστικού Σώματος)
    9. Καρανίκα Ειρήνη (ιδιωτική υπάλληλος)
    10. Κοτσάκης Παντελής (μουσικός)
    11. Λάττας Γεράσιμος (έμπορος)
    12. Μαρουλής Βασίλειος (οδηγός Αστικών Συγκοινωνιών)
    13. Μήλας Δημήτριος (αγρότης)
    14. Μπλατζής Νικόλαος (επιχειρηματίας)
    15. Νάκος Αθανάσιος (αγροτοκτηνοτρόφος, επιχειρηματίας)
    16. Ντέμος Στυλιανός (ηλεκτρολόγος μηχανικός)
    17. Ντοβάκου Γεωργία (έμπορος ελαίων)
    18. Οικονόμου-Μπίκα Θεοδότη (οικιακά)
    19. Παραλίκα Χρύσα (καθηγήτρια Θεολογίας)
    20. Πλατανιά Νόνη (ιδιωτική υπάλληλος)
    21. Ταλαντζής Σεραφείμ (έμπορος)
    22. Τούμπανος Ιωάννης (ιδιωτικός υπάλληλος)
    23. Φωτάκη Στυλιανή (ιδιωτική υπάλληλος)